Автор: Ния Марковска,
01.07.2025

Шумът е постоянна част от съвременния градски живот. Трафик, строителство, обществен транспорт и нощен живот - всички тези звуци изпълват пространствата, в които живеем, работим и спим. Повечето хора възприемат това като неудобство, но науката разказва съвсем различна история.

Шумовото замърсяване влияе на телата, умовете и дългосрочното ни здраве. Изследванията показват, че продължителното излагане на градски шум може да увеличи риска от сърдечни заболявания, да наруши съня, да намали концентрацията и дори да доведе до тревожност или депресия при някои хора.

 

Какво е градско шумово замърсяване

 

Днешните градове, независимо в коя държава се намират, са шумни по замисъл. Трафикът, влаковете, самолетите, строителството и много други произвеждат постоянен шум. Въпреки че често се адаптираме към него, дългосрочното излагане има измеримо въздействие върху здравето ни, дори когато си мислим, че сме свикнали с него.

Шумовото замърсяване е определено от Световната здравна организация (СЗО) като „нежелан или вреден външен звук, създаден от човешки дейности, който може да увреди физическото и психическото здраве с течение на времето“. Не става въпрос само за децибелите на шума; става въпрос и за продължителността, времето на възникване и за това колко добре хората могат да се възстановят от него, когато имат възможност.

Според Европейската агенция за околна среда над 100 милиона души в Европа са изложени на високи нива на шум в околната среда само от пътния трафик, което може да им бъде вредно. В градовете, както се очаква, тези числа са дори по-високи поради гъстотата на населението и постоянната активност.

 

 

Често срещани източници на градски шум

 

Повечето градски шум попада в няколко ключови категории:

  • Пътно движение: Двигатели, гуми, клаксони, спиране и скърцане на метал
  • Обществен транспорт: влакове, трамваи, метро, автобуси
  • Строителство: Тежка техника, пробиване, разрушаване на сгради
  • Въздушен трафик: Излитания и кацания и общи полетни траектории
  • Нощен живот и социален шум: Силни тълпи от хора, музика и оживена улична активност

За по-добро разбиране, средните нива на шум са:

  • Тиха градска зона: 50–60 dB(A)
  • Оживена улица или кръстовище: 70–85 dB(A)
  • Строителна площадка или метро: 90+ dB(A)

СЗО препоръчва средните нива на шум на открито да се поддържат под 55 dB(A) през деня и 40 dB(A) през нощта, за да се защити общественото здраве.

 

Как се е променил градският шум с течение на времето

 

За съжаление, градският шум се е увеличил както по обем, така и по продължителност в много райони. Все повече хора живеят в градовете, трафикът продължава да расте, а постоянното движение на инфраструктурата поддържа нивата на шум високи дори в предполагаемите извънработни часове. Шумът през нощта, по-специално, се увеличава поради логистиката, нощния живот и целодневните транспортни системи.

Тези промени в околната среда означават, че много градски жители сега са изправени пред хронично излагане на нива на шум, които надвишават считаните за безопасни.

 

Как шумът влияе на човешкото тяло и мозък

 

Шумът причинява стрес и естествено ни дразни, дори когато не го осъзнаваме напълно. Телата ни реагират на силни или продължителни звуци, сякаш сме в опасност, предизвиквайки реакции, които могат да ни уморят с течение на времето.

 

Шумът и нервната система

 

Когато човек е постоянно изложен на шум, мозъкът му активира автономната нервна система, която контролира реакцията ни на стрес. Това директно причинява освобождаването на хормони на стреса като кортизол и адреналин, които повишават сърдечната честота и кръвното налягане. Това се случва дори докато спим или ако слушаме индиректно.

Според Световната здравна организация , хроничното излагане на шум води до продължително състояние на нисък стрес, което може да причини дългосрочни физиологични промени у хората.

Забележителен преглед в The Lancet също заключи, че шумът от околната среда допринася за повишен риск от сърдечно-съдови заболявания, включително инфаркти и инсулт.

 

 

Дългосрочни здравни рискове, свързани с шума

 

Продължаващото излагане на градски шум, особено от пътния или въздушния трафик, е свързано със:

  • Хипертония (високо кръвно налягане)
  • Исхемична болест на сърцето
  • Повишен риск от инсулт
  • Шум в ушите и загуба на слуха
  • Лошо качество на съня и умора през деня

СЗО изчислява , че само в Западна Европа всяка година се губят поне 1,6 милиона години здравословен живот поради шума в околната среда.

Дори умерените нива на шум, като например живеенето в близост до оживен път или траектория на полета на самолети, могат да увеличат риска от сърдечни заболявания с до 8% на 10 dB увеличение, според проучвания, цитирани в доклада на СЗО.

Тези ефекти върху здравето не се появяват за една нощ, а се натрупват бавно, поради което много хора подценяват колко сериозно може да бъде излагането на шум.

 

Психологическите ефекти на шума

 

Както вече научихме, шумът не само влияе на тялото ни, но също така влияе и на начина, по който мислим, спим и се чувстваме. Дори когато шумът не е достатъчно силен, за да увреди слуха, той може да попречи на концентрацията, настроението и най-важното за много хора - на психическото ни благополучие.

 

Въздействие върху съня и концентрацията

 

Сънят е периодът, в който тялото се възстановява, но за съжаление дори ниско ниво на шум може да наруши този специален процес. Внезапни звуци през нощта, дори 40 dB(A), могат да причинят микросъбуждания, които не помним, прекъсвайки дълбокия сън и намалявайки цялостното качество на почивката.

Лошият сън прави хората уморени, отслабва имунната система, забавя времето за реакция и повишава риска от хронични заболявания.

Освен това, концентрацията през деня също страда. Проучванията показват, че фоновият шум, от трафика или съседите, също намалява фокуса, паметта и изпълнението на задачите. Офис служителите и студентите в шумна среда са по-склонни да правят повече грешки и да съобщават за по-високи нива на стрес ежедневно.

Именно тук звукоизолацията играе пряка роля за здравето и производителността. Добре изолираната стая намалява фоновия шум и предотвратява външни смущения. Това подобрява както умствената яснота, така и качеството на съня, особено в гъсто населени градски райони или домове в близост до шумни райони.

 

Влияние върху децата и обучението

 

Както се очакваше, децата са особено по-чувствителни към шума от възрастните. Изследванията показват, че учениците в шумни класни стаи или домове, разположени близо до пътища или железопътни линии, се представят по-зле в четенето, концентрацията, паметта и решаването на проблеми.

Има едно голямо проучване, проучването на летището в Мюнхен , което установи, че децата, изложени на висок шум от самолети, постигат значително по-ниски резултати в разбирането при четене в сравнение с връстниците си в по-тихи райони.

Училищата и домовете, които включват акустични обработки, осигуряват на децата по-стабилна среда за концентрация и учене. Това е особено важно в ранното образование, където чувствителността към шум е най-висока.

 

Психично здраве и градски шум

 

Животът в шумна среда е свързан с повишени нива на тревожност, раздразнителност и дори депресия при някои хора. Постоянното излагане на нежелани звуци също намалява способността на мозъка да се възстановява от стрес, което води до емоционална умора и раздразнителност.

Проучване в Environmental Health Perspectives установи, че хората, живеещи в по-шумни райони, съобщават за значително по-висок психологически стрес.

Намаляването на шума в жилищните и работните пространства чрез звукоизолиращи прозорци, обработка на стени или уплътняване на врати може значително да подобри качеството на живот, особено в гъсто населени или смесени сгради. Тези тихи зони действат като пространства за възстановяване, помагайки на мозъка да се презареди и да повиши енергийните си нива.

 

 

Кой е най-изложен на риск?

 

Шумовото замърсяване не засяга всички еднакво. Някои хора са по-изложени на шум, по-чувствителни или по-малко способни да контролират околната си среда. Тези групи са изправени пред по-високи здравни рискове и имат по-малко начини да се защитят.

 

Уязвими групи от населението в градовете

 

Хората, които живеят в оживени градски райони, особено тези, които живеят в близост до магистрали, жп гари или летища, са по-често изложени на по-високи и постоянни нива на шум. Но в много градове определени групи са по-засегнати от други.

  • Децата са по-чувствителни към стрес, свързан с шума, и към смущения в обучението.
  • Възрастните хора може да са по-уязвими към сърдечно-съдовите ефекти на шума.
  • Хората със съществуващи здравословни проблеми са по-склонни да изпитват по-интензивни симптоми.
  • Общностите с ниски доходи често живеят по-близо до шумна инфраструктура като магистрали или индустриални части на града и имат по-малко възможности за преместване или обновяване на домовете си.

В домове и сгради, където дограмата е тънка, стените са необработени или вентилацията е лошо изолирана, шумът прониква лесно. За много хора, особено за тези, които работят нощни смени или живеят близо до оживени градски улици, звукоизолацията се превръща в здравословна необходимост. Тихите пространства намаляват стреса и предлагат време за възстановяване, от което мозъкът и тялото се нуждаят естествено.

 

Професионално и екологично излагане

 

Някои хора са изложени на шум както на работното място, така и у дома. Например, служителите в строителството, производството, транспорта или хотелиерството често са изложени на продължително излагане на умерен до висок шум. Когато работниците се върнат у дома в шумен апартамент или жилищна зона, те не получават необходимото време за възстановяване.

Администрацията по безопасност и здраве при работа определя граници на експозиция на шум на работното място на 85 dB(A) за 8-часов работен ден. Но разпоредбите за шума в околната среда са по-малко строги и много хора изпитват нива над 65 dB(A) у дома или на улицата.

За тези, които не могат да избягат от среда с висок шум, вътрешната звукоизолация може да създаде малки, но важни зони на спокойствие и тишина, особено в спални и домашни офиси.

 

Какво може да се направи, за да се намали въздействието на градския шум

 

Шумовото замърсяване е нарастващ проблем, но не е неизбежен. С правилно планиране, политики и строителни практики градовете могат да станат по-здравословни и по-тихи. Решения съществуват както на общностно, така и на лично ниво.

 

Интервенции на общностно и политическо ниво

 

Градският дизайн играе огромна роля във формирането на звуковия пейзаж на всеки град. Където са построени пътищата, как са построени сградите и какви материали са използвани - всичко това влияе върху това как звукът се разпространява и се натрупва.

Градовете, които приемат шума сериозно, инвестират в:

  • Стратегии за намаляване на трафика, като например ценообразуване при задръствания или зони с ниски емисии
  • Зелени буфери, като дървета, храсти или озеленени шумоизолационни бариери по протежение на пътищата
  • Технологии за тиха настилка, които могат да намалят шума от гумите и двигателя
  • Закони за зониране, които разделят жилищните райони от шумните инфраструктури
  • Ограничения на скоростта и шумови ограничения в близост до училища, болници и жилищни сгради

Директивата на Европейския съюз за шума в околната среда ( END) изисква всички големи градове да създадат карти на шума и планове за действие. Тези карти помагат на местните власти да идентифицират шумовите горещи точки и да планират усилия за справяне с тях.

Доброто градско планиране определено може да намали излагането на шум за хиляди жители, правейки живота им по-спокоен, но това изисква време, финансиране и дългосрочна политическа ангажираност.

 

Какво могат да направят хората?

 

Дори без мащабна промяна, има стъпки, които хората могат да предприемат, за да намалят излагането си на вреден шум:

  • Уплътнете пролуките на прозорците и вратите, за да намалите изтичането на шум отвън
  • Поставете звукоизолиращи завеси, килими или акустични панели в жилищните помещения
  • Използвайте апарати за бял шум или тапи за уши по време на сън в шумни помещения
  • Пренареждането на мебелите, например поставянето на рафтове за книги или тапицирани мебели до стените, може да помогне за абсорбирането на звука
  • Избягвайте шумни улици или обществени места по време на пиковите часове на деня и нощта

За живеещите в райони с висок шум, преминаването към прозорци с двоен или дори троен стъклопакет, обработката на вътрешни стени или инсталирането на звукоизолиращи врати може драстично да подобри нивата на шум в помещенията. Тези мерки за звукоизолация намаляват стреса, подобряват съня и подкрепят психичното здраве.

В търговски или смесени сгради, професионалните звукоизолационни системи могат да бъдат интегрирани без да се променя разположението или функцията на сградата. Тези решения позволяват постигането на дългосрочен акустичен комфорт дори в най-натоварените градски зони.

 

 

Защо трябва да приемаме шума сериозно

 

Шумовото замърсяване е част от съвременния живот, но е и тиха заплаха за нашето здраве, концентрация и цялостно благополучие. От нарушен сън до повишен риск от сърдечни заболявания, доказателствата са ясни: твърде много шум вреди както на тялото, така и на ума ни.

Градските жители, особено тези в райони с висок трафик или ниски доходи, често са изложени на нива на шум, далеч надвишаващи считаните за безопасни. Докато градовете работят за дългосрочни решения, много хора могат да предприемат стъпки, за да се защитят още сега, като започнат с домовете, спалните и работните си места.

Звукоизолацията създава по-здравословни пространства, където хората могат да се възстановят, да мислят ясно и да живеят по-добре. Независимо дали управлявате жилищна сграда, търговско помещение или просто се опитвате да направите дома си по-тих, целенасоченият контрол на шума е от решаващо значение.

Искате да подобрите акустичния комфорт на вашето пространство? Свържете се с DECIBEL, за да говорите с нашите експерти и да разгледате персонализирани решения за звукоизолация, предназначени за реални условия.

 

DECIBEL LTD. - Децибел ООД /офис и шоурум/
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването и анализиране на трафика. Повече за "бисквитките" можете да разберете ТУК.